Mało znana Ankara
Stolica Republiki Tureckiej leży na wysokości 850 m n.p.m. Panuje tam klimat podzwrotnikowy kontynentalny suchy, charakteryzujący się gorącym latem i chłodną zimą z niewielkimi opadami śniegu. Najwilgotniejszym okresem jest późna wiosna.
Początki Ankary datuje się na 1000 lat p.n.e. Wtedy to okolice obecnej stolicy Turcji były ważnym punktem przecięcia szlaków karawanowych. Z biegiem lat, tuż po upadku Rzymu, Ankara znalazła się w granicach cesarstwa wschodnio – rzymskiego. Panowanie bizantyjskie pozostawiło po sobie cytadelę, której budowę rozpoczęli Galatowie, ale zakończyli Rzymianie.
Współczesna Ankara odgrywa ważną rolę w transporcie ludzi i towarów. Przebiegają tędy istotne trasy kolejowe i drogowe. Około 30 km od stolicy znajduje się międzynarodowe lotnisko Esenboga.
Ankara obfituje w pamiątki po starożytnej cywilizacji. Najstarsze ruiny są pozostałością po świątyni cesarza Augusta i bogini Romy. Z III wieku pochodzą ruiny teatru, łaźni oraz kolumna Juliana Apostaty. Popularnością cieszą się również Haci Bayram Camii czyli meczet w dzielnicy Ulus w pobliżu Świątyni Augustusa, meczet Aladyna, XIII – wieczny grobowiec Ahi Serefeddina oraz pomnik zbudowany w 1970 r. na Placu Szyickim dla uczczenia najwcześniejszej cywilizacji w Anatolii.
Żelaznym punktem każdej wycieczki jest wizyta w Mauzoleum Atatürka (nazywanego ojcem Turków). Wewnątrz znajduje się sarkofag z jego szczątkami oraz muzeum poświęcone twórcy republiki tureckiej. Zresztą w Ankarze istnieje więcej pamiątek po ojcu Turków. W parku Güven postawiono pomnik „Bezpiecznej i prawej przyszłości”, na którym znajduje się przesłanie Atatürka skierowane do rodaków: „Bądźcie dumni, ciężko pracujcie i wierzcie w siebie!”.
Szczególnym zainteresowaniem podróżnych cieszą się parki, których w Ankarze jest kilkanaście. Jeden z nich Harikalar Diyari uznawany jest za największy park w Europie znajdujący się w granicach miasta. Zajmuje 1,2 mln mkw. powierzchni, z czego 771 tys. mkw. to tereny zielone. Mieszczą się tu kina, sale konferencyjne, półkryty amfiteatr, liczne restauracje i kompleksy sportowo – rekreacyjne. Atrakcją dla najmłodszych jest Baśniowa Wyspa zajmująca 25 tys. mkw. powierzchni.